Новини

Дамба, міні-ГЕС і аквапарк. В Ужгороді обговорюють забудову території Боздошського парку

В Ужгороді назріває скандал через плани будівництва дамби і міні-ГЕС на річці Уж в районі Боздошського парку. Такі ідеї Ужгородська міська рада уже зафіксувала у кількох детальних планах території, що прилягають до парку і набережної біля підвісного мосту, однак, через обурення громадськості, на сесії у четвер, 7 жовтня, проекти рішень про виділення землі для дамби і гідроелектростанції були зняті з розгляду.


Історія заплутана і довга, оскільки спочатку йшлося про плани збудувати гідроспоруду для затримання води в річці Уж та обводнення території Боздошського парку  для відновлення староріччя Ужа. Поряд з ідеєю щодо будівництва дамби в детальних планах передбачили і «зону рекреації» – аквапарк на території Боздоша.  Детальний план пройшов громадські слухання ще у липні, проте не отримав належної уваги громадськості, зважаючи на можливий вплив на русло річки і зміни, які може потягти за собою реалізація таких ідей.

Питання отримало значно більший розголос, коли стало відомо про плани будівництва міні-ГЕС в районі запланованої дамби: у проектах рішень сесії Ужгородської міської ради щодо відведення земельних ділянок з’явилися пункти про 0,8 га для Басейнового управління річки Тиса для облаштування гідроспоруди та 0,4 га для компанії «РЕНЕР» для будівництва міні-ГЕС на Ужі.  

дамба

 

Представник БУВР річки Тиса Володимир Чіпак під час сесії Ужгородської міськради у четвер, 7 жовтня, зазначив, що наразі йдеться про «екологічний міжнародний проект»: «Говоримо про канал, який проходить через Боздош, і гідротехнічні споруди по обидва боки річки. Планується обводнення території парку, староріччя річки Уж, а також будівництво тимчасової підпірної споруди в районі підвісного моста.  Боздошський парк – староріччя річки Уж знаходиться в занедбаному стані, хочемо відновити дві водойми, які є, і відновити староріччя, яке проходить через територію парку», – зазначив Володимир Чіпак.

Також він додав, що «річка не прикрашає ні місто, ні впливає позитивно на довкілля». Володимир Чіпак також запевняв, що «це не буде водосховище»: «Ми плануємо облаштувати регулюючу динамічну споруду, це ніяке не водосховище. Вона буде спрацьовувати лише тоді, коли недостатньо води. Коли буде паводок, нерест, плотина буде під водою, вона не буде працювати.  Це покращить ситуацію на річці вцілому. І рекреаційно буде краще. Можемо зробити на цей період і водні прогулянки по місту», – сказав Володимир Чіпак.  

дамба

 

За його словами, досі на проектування витрачались тільки грантові кошти ЄС у рамках протипаводкового проекту  «Спільні заходи з попередження природних катастроф у транскордонному басейні р. Уж».

Щодо стану річки Уж Володимир Чіпак зазначив: «Повірте, це не окраса міста. Якщо екологи говорять що вона нормальна, вона далеко не нормальна». Також він додав, що заявку на грант ЄС подавали без міні-ГЕС, про яку йдеться зараз: «Це екологічний проект, ми писали заявку без ГЕС».

Під час обговорення проекту рішення, де, зокрема, окремими пунктами йшлося про виділення земельних ділянок для БУВР річки Тиса (будівництво гідроспоруди) та для ТОВ «Ренер» (будівництво міні-ГЕС на річці Уж). Кілька депутатських фракцій заявили, що не підтримуватимуть ці ідеї.

Депутат Ужгородської міськради Олександр Волосянський (фракція «Слуга народу»), який одним із перших підняв питання про будівництво міні-ГЕС, під час обговорення зазначив: «І щодо дамби, і щодо міні-ГЕС хотів би звернутися до міського голови, що ці питання зараз розглядаються без громадських слухань, без обговорень із науковцями. Зараз саме завдяки громаді ця земля не буде виділятися під ГЕС і під дамбу, тому що є розголос».

Фракції «Батьківщини», «Європейської солідарності» та «Рідного Закарпаття» заявили, що не будуть голосувати за відведення земельних ділянок для міні-ГЕС на Ужі.

дамба

 

«Це серйозний проект, який змінює  ландшафт міста. Такі речі треба обговорювати з громадськістю і фахівцями і це треба робити до того, як виносити питання на сесію. Рішення передчасне, фракція ЄС не буде його підтримувати», –  зазначив Андрій Риба (Європейська солідарність).

Віктор Качур (Батьківщина) обурився, що спочатку йшлося лише про облаштування гідроспоруди, «а тепер виникло і питання ГЕС»: «Стан річки жалюгідний влітку.  Міні-ГЕС не може там бути і це навіть не може обговорюватися. А гідрспоруда, яка зробила би місто більш привабливим, – можливо.  Але це треба обговорювати зі громадськістю».

Мер Ужгорода Богдан Андріїв зазначив, що наразі на проектування гідроспоруди витрачені тільки грантові кошти: «Не треба спекулювати. Йдеться лиш про продовження проектування. Зараз мені це нагадує про минулу дискусію про роботи на набережній Незалежності, коли говорили, що ми липи вирубаємо», – сказав міський голова і наводив приклади Праги, де на річці є маленькі дамби і «є кораблики».

дамба

 

Адвокатка Наталія Майстренко під час обговорення заявила, що представник БУВР вводить громадськість в оману: «Нам тільки що озвучили, що це буде динамічна споруда. Насправді згідно зі звітом про стратегічну екологічну оцінку, це – капітальна споруда висотою не менше 3 метрів, яка не передбачає жодної динаміки. Мета – виділити ділянку в 0,4 га і поставити там обладнання для міні-ГЕС. Ідея динамічної греблі переросла і фактично сформульована в інший спосіб – для функціонування міні-ГЕС». Крім того, адвоката звинуватила мера Ужгорода Богдана Андріїва у наявності «корупційного інтересу» в цьому питанні та у зв’язках родини міського голови з компанією, якій планували виділити землю для будівництва міні-ГЕС: «Це корупційний інтерес і використання  грантових коштів для цього. Ідея перетворена для заробляння грошей», – зазначила Наталія Майстренко.

Наразі Ужгородська міська рада зняла з розгляду питання про виділення 0,8 га для Басейнового управління річки Тиса для облаштування гідроспоруди та 0,4 га для компанії «РЕНЕР» для будівництва міні-ГЕС на Ужі.  Однак, ці ідеї зафіксовані в кількох ДПТ, які стосуються територій, що примикають до Боздошського парку та до набережних в районі підвісного мосту.

Зокрема, детальним планом території, обмеженої Слов’янською набережною, Боздоським парком та річкою Уж передбачається відновлення ставка та паркового каналу, будівництво системи дамб, підпірних споруд, впускних та випускних гідроспоруд, реконструкція Боздошського парку та будівництво аквапарку.

дамба

 

Як зазначається у звіті про стратегічну екологічну оцінку, ДПТ передбачає будівництво підпірної споруди на річці Уж та на каналі що проходить через Боздошський парк. «Ці споруди дозволять підтримувати рівні води приблизно на 2,5 м до відміток 110,5 -110,7 м і обводнити водойми Боздошського парку та їх вплив розповсюдиться по річці Уж до пішохідного моста», – зазначається у документі.

«Канал, що проходить Боздошським парком, є староріччям ріки Уж, буде з’єднано з основним руслом. При цьому частина існуючого ставку буде відгороджена дамбою з окремими впускною та випускною спорудами  і розчищена від самосіву дерев та чагарників»,  – йдеться у звіті про СЕО.

Розробники документу вважають, що проект будівництва водорегулюючої споруди «передбачає залученнязначних інвестицій в економіку місцевої громади»,  а також «сприятиме збільшенню туристично-рекреаційного потенціалу, поліпшенню мікрокліматичних умов» та «дасть можливість створення нових робочих місць в частині рекреаційних послуг».

Наразі БУВР річки Тиса анонсувало на п’ятницю, 9 жовтня, прес-конференцію про деталі проекту, який передбачає будівництво дамби на Ужі. Натомість депутати та громадські активісти закликали до обговорення планів щодо дамби і міні-ГЕС науковців та екологів. 

Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

На ілюстраціях - графічні матеріали із ДТП і звіту СЕО

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.