Новини

На Закарпатті проводять анонімну вакцинацію від COVID-19 для людей з фальшивими сертифікатами

У Закарпатській області вперше в Україні запровадили анонімну вакцинацію від коронавірусу: відтепер усі охочі можуть зробити щеплення від COVID-19 абсолютно анонімно, не вказуючи ні свого справжнього імені, ні віку чи місця проживання.  Соціальний проект направлений, у першу чергу, на мешканців Закарпаття, які мають фальшивий сертифікат про вакцинацію, але хотіли б зробити щеплення. Також можуть вакцинуватися і люди, які через свої релігійні чи інші переконання не хочуть розголошувати інформацію про своє щеплення та не хочуть залишати свої дані в електронних медичних системах обліку. Про таку ініціативу йшлося під час прес-конференції в Ужгородському прес-клубі у середу, 17 листопада.


Як розповів Федір Шандор, професор, завідуючий кафедрою соціальної роботи УжНУ, ідея впровадження на Закарпатті анонімної вакцинації виникла після проведення соцдослідження щодо наявності підроблених ковід-документів на території області.  

«Ми провели поверхневий соціологічний зріз стосовно вакцинації та нелегальної купівлі  сертифікатів, результатів ПЛР-тестів, експрес-тестів. Соцдослідження показало, що понад 4000 сертифікатів на території Закарпатської області є фальшивими», – зазначив Федір Шандор.  

За його словами, на збільшенні кількості підроблених ковід-сетрифікатів вплинуло кілька моментів: після введення обов’язкової вакцинації  від коронавірусу для представників певних професій кількість фальсифікацій сертифікатів про вакцинацію різко зросла,  також вплинув і той фактор, що Закарпаття є найбільш релігійним регіоном в Україні, а деякі релігійні течії не надто добре ставляться до вакцинації загалом.  

шандор
Федір Шандор

«Територія Закарпаття, згідно з переписом 2001 року, є найбільш релігійним і найбільш полірелігійним регіоном. Деякі християнські та інші релігійні течії сповідують ідеологію абсолютного неконтакту з державою в тому числі й з державними програмами щодо вакцинації. Це не стільки релігійне переконання, це склалося в них історично, вони просто продовжують традиції на рівні 18-19 століття», – пояснює Федір Шандор та додає, що під час соцдослідження у закарпатців, зокрема, запитували про наявність сфальшованого сертифікату про вакцинацію від ковіду та про те, чи насправді вони хотіли би вакцинуватися.

«Результат нас дуже здивував і я відразу звернувся до лікарів та до Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА, а також написав листи до Міністерства охорони здоров’я про те, чим можна змінити цю ситуацію. Оскільки, понад 35% опитаних людей відповіли, що шкодують про те, що не зробили вакцинацію, але юридично вона зафіксована. Крім цього, маємо дані про те, що є певна частина закарпатців, які хотіли б зробити щеплення, проте не наважуються через антивакцинаторські настрої у сім’ї або релігійний тиск.  Плюс психологічний момент – аміхофобії – боязнь відвідування медичних закладів, ми розглядали це питання в анкетуванні, і це теж впливає на рішення про вакцинацію. Ми захотіли вплинути на це, тому у  кафедри соціальної роботи УжНУ з’яилася пропозиція до професіоналів  для того, щоб розпочати проект із анонімної вакцинації.  Звернулися до Віктора Петрова для того, щоб створити анонімний кабінет вакцинації для людей, які наробили помилок, але у них з’явилася самосвідомість і які вирішили вакцинуватися, але не бажають бути зареєстровані  в медичних системах, Дії чи паперових носіях», – розповідає Федір Шандор і наводить приклад нещодавньої трагедії в Угорщині, коли від коронавірусу померла ціла сім’я, у якої були фальшиві сертифікати про вакцинацію.

Віктор Петров, кандидат медичних наук, лікар-інфекціоніст, зазначив, що за час пандемії Україна втратила майже 72 тисячі людей: «Це є два невеличкі містечка, як два Берегова. І ці люди, швидше за все, могли би жити, якби не було ковіду. Коли ми говоримо про ефективність вакцинації, ми повинні озвучити один-єдиний аргумент – не те, що ви ніколи не захворієте, бо такого лікарі не можуть обіцяти, але ми точно можемо обіцяти, що ви не станете пацієнтом реанімації та, скоріш за все, не станете пацієнтом стаціонару. З моєї практики бачу, що вакцинованим на одужання потрібно 7-8 днів, тоді як в інших набагато важче. Зараз штам Дельта, який повністю витісняє у структурі попередні штами, призводить до того, що перебування пацієнта в стаціонарі зростає до 21-28 днів, чого раніше не було. Раніше ми могли виписати пацієнта з пневмонією на 15-й день, а зараз три-чотири тижні – і просвіту не видно, немає видужання людей і це створює додаткове навантаження на ліжковий фонд», – каже Віктор Петров.

За його словами, наразі в Україні є від 2 до 4% фальшивих сертифікатів про вакцинацію, із з середини жовтня їхня кількість збільшується: «Госпіталізовані пацієнти зізнаються, що вони не вакциновані, але дані про їх вакцинацію зафіксовані у медичних електронних документах. Максимально застерігаю: якщо ви вже потрапили в лікарню, припиніть брехати і скажіть, що документи неправдиві. Це дуже важливо», – наголошує лікар.  

«Ми прийняли рішення запустити так звану ковід-амністію – анонімний кабінет, який дасть можливість абсолютно анонімно вакцинуватися для тих людей, які мають у системі відмічені щеплення, але не мають їх введеними фактично. Бачимо добру волю керівників сфери охорони здоров’я, адже вони забезпечать матеріальний ресурс для цього: вакцина – це не вода, вона коштує грошей. Для того, щоб ці юди залишилися живими, щоби люди, які зробили помилку мали можливість вакцинуватися, ми створили умови, щоби це можна було зробити цілодобово, без запису і без черг на території госпіталю Prevention Hospital в Ужгороді, на вулиці Східній, 4/1», – каже Віктор Петров.  

петров
Віктор Петров

Для того, щоб анонімно вакцинуватися, громадянам не треба вказувати жодні особисті дані – ні прізвище та ім’я, ні дату народження, ні телефон. Однак, для ведення обліку, лікарі просять вказати будь-який псевдонім, номер чи кличку, аби підписати згоду на вакцинацію, яку потрібно віддати медичному працівнику, щоб він отримав юридичне право ввести вакцину. Для щеплень у Prevention Hospital  будуть доступні усі види вакцин, які зараз використовуються в Україні, вакцину також можна буде обрати.

«В інформованій згоді ви вказуєте, чи не маєте відповідних захворювань, медичний працівник інструктований, він не буде задавати ставити лишніх питань, не буде запитувати звідки ви, задасть одне-єдине питання: «Яку вакцину ви для себе обрали?» і таку вакцину вам введе. Після цього дасть листочок-нагадування, коли вам необхідно зробити повторне щеплення. Водночас у систему не вводиться  жодних ваших даних», – пояснює Віктор Петров.  

Лікар наголошує, що щеплення від корона вірусу анонімно можуть зробити і ті мешканці Закарпаття, які мають сертифікат про вакцинацію, дані про їх щеплення введені в систему, але фактично ці люди вакцинацію не проходили. Також щеплення можуть зробити і ті, хто має фальшивий папірець-сертифікат про  вакцинацію, однак Віктор Петров просить таких громадян: «Просто викиньте такі папірці, і прийдіть, зробіть собі повноцінне щеплення, бо для системи ви є нещепленим. І, відповідно, можете отримати документи про вакцинацію, якщо бажаєте».

Віктор Петров наголошує, що людей, які приходитимуть до госпіталю для проведення вакцинації ніхто не збирається засуджувати: «Ми не вороги, адже розуміємо що на людину може впливати різна мотивація. Є релігійні мотиви, але у нас ще є криза довіри до держави, до лікаря, до системи охорони здоров’я, тому ця криза привела нас і до кризи довіри до вакцинації. Інформаційна кампанія держави була не така, як нам би хотілося. І цей тиск адміністративний теж викликає протидію. Ми це розуміємо, так само як і розуміємо те, що люди могли в емоціях прийняти відповідні рішення. Тому треба дати їм шанс виправити цю ситуацію для себе, дати шанс, щоби вони не потрапили до реанімації і не втрачаючи гідність, відчуття достоїнства могли зробити це щеплення і скористатися тою брамою від коронавірусу, навіть якщо вони зробили таку помилку і купили сертифікат», – каже лікар.  

Ініціатори проекту анонімної вакцинації наголошують, що наразі такий кабінет діє тільки в Ужгороді на території Prevention Hospital на вулиці Східній, 4/1. Однак, сюди можуть звернутися мешканці з будь-якого населеного пункту Закарпаття. Якщо проект матиме успіх, його планують розширити – організувати пункти анонімних щеплень в інших містах області, а згодом – вийти на загальноукраїнський рівень та впровадити можливість анонімної вакцинації не тільки від коронавірусу, а й, до прикладу, від поліомієліту.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.