Новини

Що насправді означає вступ України до ЄС

Єврокомісія дала Україні статус кандидата в ЄС, але через війну з росією для вступу можуть знадобитися роки. Як показує практика роки – це нормальне явище.

1 вересня 2017 року набула чинності Угода про асоціацію між Україною і Європейським Союзом в повному обсязі. Ми перейшли від простого співробітництва до процедур, які дозволяють Україні повністю інтегруватися до ЄС. Підписання Угоди принесло нам відчутні переваги. Це лібералізація візового режиму з країнами Євросоюзу (безвіз) і спрощення торгівлі між Україною та ЄС, яке полягає в тому, що для українських виробників відкрився пільговий доступ до одного з найбільших ринків світу.

«Загальний прогрес виконання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом збільшився до 63%. 54 % було у 2020 році і 60% - у 2021, і 63% у нас є станом на початок цього року. Фактично за 2020 рік приріст склав 10%, за 2021 рік – 9%. Загалом 15% приросту за останні два роки», - сказав Шмигаль. За його словами, найдинамічніше євроінтеграційні процеси відбувалися у сферах фінансових послуг (+ 26% виконаних завдань), сфері оподаткування(+24%), громадського здоров'я (+17%), енергетики (+13%), транспорту (+12%), екології (+11%) та сільського господарства (+10%).

Через чотири дні після початку повномасштабного вторгнення росії 28 лютого 2022 року Україна підписала офіційний запит на вступ до Європейського Союзу – крок, який росія довго ненавиділа. Підтримка українцями вступу до ЄС підскочила до 91% у березневому опитуванні Rating Group, проти 61% у грудні.

Проаналізуймо разом, що значить статус кандидата в ЄС і чи настане омріяне нами членство в ЄС швидко?  Перш за все варто для себе чітко зрозуміти відповіді на ключові питання.

Що означає статус кандидата в ЄС?

Статус кандидата – це здебільшого символічне рішення, яке вказує на те, що обрана країна на шляху до початку тривалого, складного та часто звивистого процесу вступу. Проте статус кандидата має важливе значення. Для країн, які прагнуть стати частиною найважливішого політичного та економічного союзу Європи, статус кандидата означає першу печатку схвалення.

23 червня лідери Європейського Союзу на саміті в Брюсселі ухвалили довгоочікуване рішення – Україна отримала статус кандидата в ЄС. 

Як відбувається процес вступу в ЄС?

Потенційні країни-члени вступають у переговори, які тривають роками. Кандидати повинні прийняти демократичні норми та здійснити реформи, щоб відповідати правилам, нормам і стандартам ЄС у багатьох сферах, включаючи економіку та верховенство права. Переговори згруповані в «розділи» для різних сфер політики, і кандидат може завершити розділ лише тоді, коли всі члени ЄС погодяться, що він виконаний.

Деякі країни ЄС почали скептично ставитися до розширення та шукали способи уповільнити будь-які кроки щодо додавання нових членів. У деяких випадках країни-члени стверджували, що окремі нові країни ЄС, які відповідали всім критеріям на папері, не виконали їх на практиці після вступу. Вони також наполягали, що ЄС не може серйозно розглядати додавання нових країн, доки не перегляне власні громіздкі механізми прийняття рішень, які вже «скриплять» під вагою 27 держав-членів.

Скільки часу потрібно, щоб стати членом ЄС?

Все залежить від того, наскільки швидко почнуться переговори і наскільки вони пройдуть гладко. Це, своєю чергою, залежить як від майбутнього члена, так і від уряду ЄС. Серед країн, які найшвидше приєдналися до ЄС, були Швеція та Фінляндія. Їм знадобилося приблизно три роки від подачі заявок до вступу в союз. Деяким із найновіших членів ЄС потрібно було набагато довше, щоб пройти цей процес – понад 10 років для Румунії, Болгарії та Хорватії:

рисунок

Час між поданням заявки на членство та приєднанням до ЄС, у роках.

Які вимоги до України для членства в ЄС?

Єврокомісія висунула Україні сім вимог, що стосуються проведення реформ:

  • реформа Конституційного суду;
  • судова реформа;
  • посилення боротьби з корупцією;
  • боротьба з відмиванням грошей;
  • запровадження антиолігархічного закону, яким передбачає обмеження їх впливу на економічне, політичне та суспільне життя;
  • реформа законодавство про ЗМІ, яке має відповідати відповідній Директиві ЄС;
  • реформа законодавства про нацменшини, що передбачає ухвалення рамкового закону про національні меншини.

Що буде, якщо Україна вступить до ЄС?

Україна обрала своє майбутнє в ЄС вісім років тому, під час Революції Гідності. З цього моменту Україна до останнього подиху не припиняє боротися за цей вибір. Буквально. Адже зараз триває повномасштабна агресія росії проти України. І варто нагадати, що основною причиною вторгнення (справжньою, а не тією, яку оголосила російська влада) стала проєвропейськість України, її бажання відмежуватися від східного «сусіда».

Чи зміцнить Європу членство України в ЄС?

Так, однозначно! Економічна міцність є очевидною. Так, для відновлення післявоєнної України виробники ЄС отримають великі замовлення, як наслідок будуть створені нові робочі місця для європейських громадян. Також після перемоги Україна створить величезну можливість для європейських компаній у контексті інвестування у відновлення та реконструкцію нового та процвітаючого члена європейської родини. Крім того, Україна є великим споживчим ринком, де європейські підприємства можуть продавати свої товари та створювати бізнес-центри.

Україна є основним постачальником сільськогосподарської продукції у світі:
>10% усієї пшениці;
>14% усієї кукурудзи ( 32% до ЄС-27 );
>47% усього соняшнику ( 62% до ЄС-27 ).

 

ЄС залишається найбільшим торговим партнером України, в тому числі в аграрному секторі. Значний відсоток українського експорту припадає на ЄС: 18,6% продукції тваринництва, 19,5% зерна, 39,9% продукції борошномельної промисловості, 62% овочів.

Україна є джерелом висококваліфікованої та мотивованої робочої сили. Зокрема, держава має сильні традиції освіти в науці, ІТ та інженерії. Україна стрімко розвинула один із найбільш потенційних ІТ-секторів у світі. ІТ-галузь становить 4% ВВП і близько 200 тис. фахівців.

Маючи значний економічний потенціал, висококваліфікованих спеціалістів, стійкий та креативний бізнес-сектор, Україна зможе зробити значний внесок в економічний розвиток об’єднаної Європи. Успіх України забезпечить безпеку, стабільність і демократичний розвиток, гармонійніше приєднавши Східну Європу до великої європейської родини.

І на завершення: коли настане таке омріяне нами членство України в ЄС? Якщо хтось дасть Вам однозначно відповідь на запитання, то ця людина жартівник. Проте! Україна та українці демонструють вже четвертий місяць поспіль всьому світу свою міць, сміливість, чесність та здатність до рішучих кардинальних змін! Щиро бажаю своїй країні пройти шлях вступу до повноправного члена ЄС гідно, чесно і блискавично швидко!

Нещодавно прочитала комент у соцмережі під постом про набуття статусу України в кандидати в ЄС: чому Великобританія вийшла з ЄС, а ми так хочемо туди…чому? Цьому присвячу наступну свою публікацію…

марина король

  Марина КОРОЛЬ,  доктор економічних наук, професор, заступник декана з наукової роботи факультету міжнародних економічних відносин УжНУ

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.